Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 192 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Oksfordas pērle

M.Sc. Dmitrijs Teļnovs,
Latvijas Entomoloģijas biedrība; autora un K. Greķes foto
(autortiesības uz visiem attēlos redzamajiem objektiem un eksponātiem pieder
The Natural History Museum un Oxford University Museum of Natural History)

 

Aizvedīšu jūs neklātienes ceļojumā uz nākamo lielisko dabas muzeju Lielbritānijā. Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzeja ēkas projektētas un uzbūvētas laikā no 1855. līdz 1860. gadam, lai tajās uzglabātu universitātes kolekcijas un citus dabas materiālus. Ēka celta neogotikas stilā ar lielu stiklotu jumtu, ko satur dzelzs konstrukcijas. Muzeja ēkai ir divi stāvi, plašas pagraba telpas un bēniņi, kur izvietoti kolekciju fondi un laboratorijas. 1884. gadā muzejam no austrumu puses piebūvēja jaunu ēku, kurā izvietota ģenerāļa Pita Riversa (Augustus Henry Lane Fox Pitt Rivers, 1827-1900) bagātā etnoloģiskā kolekcija no visas pasaules.

Oksfordas muzejā atrodas viena no lielākajām vēsturiskajām pasaules kukaiņu kolekcijām, kurā ir vairāki desmiti miljonu īpatņu. Īpaši vērtīga ir prusaku (Blattoptera) un vaboļu (Coleoptera) kolekcija. Muzeja darbinieki stāsta, ka divi gadi nepieciešami tikai tam, lai atvērtu fondos esošos skapjus un pēc kārtas izvilktu katru entomoloģisko kasti.

Ar Oksfordas muzeja telpām ir saistīti vairāki nozīmīgi vēstures notikumi. 1860. gadā muzeja telpās notikušas svarīgas debates par Čārlza Darvina (Charles Darwin, 1809-1882) evolūcijas teoriju. Tajās piedalījušies tolaik izcilākie britu zinātnieki un cienījamākie baznīcas pārstāvji. Abu pušu sarunu rezultātā darvinisma teorijas piekritēju skaits strauji pieaudzis. Savukārt 1894. gadā muzeja lektorijā pirmo reizi vēsturē tika publiski demonstrēts bezvadu telegrāfs.

Tagad Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzejs ir viena no vadošajām institūcijām Lielbritānija, kas darbojas zaļās bioloģijas jomā. Muzejs ik gadu piesaista ārkārtīgi daudz apmeklētāju, kā arī piedāvā zinātniekiem no visas pasaules lieliskas darba iespējas ar kolekcijām. Ieeja gan dabas, gan Pita Riversa vārdā nosauktajā etnoloģijas muzejā ir bez maksas. 2005. gadā abi muzeji ieguva laikraksta «The Guardian» prestižo balvu «Ģimenei draudzīgs muzejs».

Oxford University Museum of Natural History mājaslapas adrese internetā: http://www.oum.ox.ac.uk

Muzeja adrese: Oxford University Museum of Natural History, Parks Road, OX1 3PW Oxford, UK •