Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Fotogrāfi dokumentēs Eiropas dabas vērtības

Ilze Ķuze,
Latvijas Ornitologu biedrība


Šā gada maijā sākās viena no grandiozākajām Eiropas dabas fotogrāfijas iniciatīvām – projekts «Eiropas savvaļas brīnumi». Divu gadu laikā 55 labākie Eiropas dabas fotogrāfi dosies 90 braucienos uz 44 Eiropas valstīm, lai atklātu apbrīnojamo Eiropas dabas mantojumu un iedvesmotu cilvēkus to saglabāt.


Projekta direktors un dabas fotogrāfs Stafans Vidstrands (Staffan Widstrand) stāsta: «Mēs vēlamies skart 700 miljonu eiropiešu sirdis un prātus un atjaunot cilvēku saikni ar dabu. Mēs vēlamies dokumentēt daudzviet Eiropā izzudušo savvaļas dzīvnieku, piemēram, bebru, vilku, balto stārķu u.c., atgriešanos, kā arī popularizēt maz zināmo dabas aizsardzības sistēmu, kas atrodas tās pamatā, Eiropas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklu «Natura 2000». Mēs vēlamies runāt par nozīmīgākajiem dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumiem Eiropā. Un visbeidzot – mēs sniegsim vairākas atbildes uz jautājumu: kas ir Eiropa?»

Latvijā projekta «Eiropas savvaļas brīnumi» dalībnieki ieradīsies 2009. gada maijā, lai fotografētu melno stārķi un mazo ērgli – divas Eiropā un pasaulē apdraudētas un īpaši aizsargājamas putnu sugas, kas saistītas ar veciem mežiem. Latvijā ligzdo nozīmīga šo sugu pasaules populācijas daļa (500-700 melno stārķu pāru jeb aptuveni 5% no to kopējās pasaules populācijas; aptuveni 3264 mazo ērgļu pāru jeb 20% no kopējās pasaules populācijas).

Projektu «Eiropas savvaļas brīnumi» atbalsta nozīmīgākās pasaules vides aizsardzības organizācijas, un tā daudzo partneru vidū īpaši izceļams žurnāls «National Geographic Magazine».

Eiropas Komisijas Dabas daudzveidības direktors Ladislavs Miko (Ladislav Miko) apliecina, ka pilnībā atbalsta šo unikālo iniciatīvu. «Tās mērķis ir stiprināt mūsu vienotību ar dabu un apjaust dabas bagātību un daudzveidību. «Eiropas savvaļas brīnumi» palīdzēs mums sajust dabu un ainavu kā daļu no Eiropas identitātes.»

Projekta noslēgumā – 2010. gadā – tiks publicēta grāmata ar izcilām Eiropas dabas fotogrāfijām, visās Eiropas valstīs viesosies izstādes ar labākajām šā projekta fotogrāfijām, kā arī tiks izveidotas vairākas dokumentālās filmas.

«Vienkāršāk ir iestāties par to, ko tu pazīsti un mīli. Šodien ikviens zina par apdraudētām eksotiskām sugām, taču tikai daži pazīst izzūdošās sugas tepat blakus,» atzīst «Eiropas savvaļas brīnumu» fotogrāfs Vinsents Munjē (Vincent Munier) no Francijas.

Sekojiet līdzi jaunumiem, blogiem, fotogalerijām, intervijām un pašu fotogrāfu darba pārskatiem projekta «Eiropas savvaļas brīnumi» portālā: http://www.wild-wonders.com. •