Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

 

Laba diena!

Zemes dienā Kārlis Streips blogā http://www.diena.lv prātoja par vides aizsardzību un katra cilvēka iespējām mazināt piesārņojumu. «Noteikti neesmu vienīgais, kuram ne uz mirkli prātā nenāktu atteikties no elektrības un dabas gāzes, lai dzīvotu zaļāku dzīvi. Nu nē! Bez interneta un e-pasta dzīvot nevaru, bez televizora droši vien varu, bet negribu, bez centrālās apkures varbūt varētu, bet noteikti negribētu u.tml. Un tas, manuprāt, rada divus jautājumus. Pirmkārt, es būtu ļoti priecīgs, ja kaut kur izdotos atrast tieši Latvijas apstākļiem radītu sarakstu ar to, ko bez sava auduma maisiņa es varu darīt lietas labā. Kādreizējā ASV viceprezidenta Ala Gora lieliskajā filmā «Neērtā patiesība» šāds saraksts bija, bet tas bija domāts lielākoties bagātajām Amerikas Savienotajām Valstīm. Latvijas gadījumā būtu vajadzīga piezemētāka informācija, piemēram, par energoefektīvākām spuldzēm. Kur tādas nopirkt? Cik tādas maksā? Ko citu var darīt cilvēks Rīgas centrā, lai saudzētu vidi? Bet otrs un daudz būtiskāks jautājums: vides piesārņošanas un globālās sasilšanas seku likvidēšanā mēs katrs individuāli tomēr esam pagalam nenozīmīgs.Te ir runa par to, kas jādara valstīm un valdībām. Un tieši tāpēc, domājot par Latvijas energoresursiem, būtu labi, ja saruna būtu ne tikai par atkarību no Krievijas energoresursiem (un tas, protams, ir būtisks jautājums), bet arī par to, kurš variants būs videi vissaudzīgākais. Protams, uz pa-saules skatuves arī mūsu Latvija tāds knislis vien ir, milzīgajā Ķīnā ekonomiskā izaugsme tiek uzskatīta par daudz svarīgāku lietu nekā kaut kādi tur vides noteikumi. Bet absolūti skaidrs ir tas, ka klimats ir mainījies: cik mums šoziem vispār bija sniega, cik bija dienu, kad temperatūra bija zem nulles? Un tāpēc kaut kam ir jāmainās. Varbūt mums individuāli. Noteikti pasaulei kopumā.»

Neesmu Als Gors, bet dažu labu padomu gan Kārlim, gan citiem varu dot. Energoefektīvās spuldzes var nopirkt jebkurā elektropreču veikalā, tās maksā sešus, septiņus latus. Galvenais, ko vajadzētu ievērot – ir jāsaglabā pirkuma čeks, jo spuldzei ir divu gadu garantija, un šajā laikā izdegušu spuldzi veikalam jāmaina pret jaunu. Un nekad neizmet savu laiku nokalpojušo spuldzi sadzīves atkritumu konteinerā, jo tas ir bīstamais atkritums.

Mūsdienās lielākā daļa cilvēku ēd vismaz divas reizes vairāk, nekā nepieciešams, un cieš no liekā svara. Kaut nedēļu ik vakaru ar www.ploome.com atrodamo kaloriju kalkulatoru parēķini, cik esi apēdis, cik – notērējis darbojoties vai guļot. Ja abi skaitļi līdzīgi, viss kārtībā. Bet diez vai tā būs...

Atkritumu jomas speciālisti konstatējuši, ka trešā daļa sadzīves atkritumu ir ēdiens! Tāpēc neveido liekus produktu krājumus, kas vēlāk jāizmet. Vairāk staigā ar kājām, ar auto brauc vien uz laukiem vai tad, kad jāved vairāki cilvēki vai nepanesama krava. Ja vien vari izvēlēties, pārvietojies ar elektrisko sabiedrisko transportu un vienmēr kompostrē talonu. Cilvēkam, kurš tevi vizina, tas nav jādara par velti. Ja esi drosmīgs, dodies ielās ar velosipēdu. Lietderīgi izmanto gaišo laiku – agri celies un laikus dodies pie miera. Tā samazināsi elektrības patēriņu un varēsi izbaudīt klusās rīta stundas. Lasi laikrakstus un žurnālus tīmeklī. Nepakļaujies glamūra slavinātājiem un neveido lielus apģērbu, apavu un somiņu krājumus. Nepērc sev un nedāvini citiem krāmus!

Šie un daudzi citi padomi ir vienkārši un ar laiku kļūst par pašsaprotamu ieradumu. Turklāt tava dzīve nemaz nekļūs neērtāka. Baudi vasaru un ej dabā! Jo nākamais «Vides Vēstu» numurs iznāks jūlija sākumā!

 

Anitra