Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Blūmu ģimenes zaļie pirkumi

Vējjaka «Fjäll Räven» (Zviedrija), modelis «Iceland Jacket»

Tā kā ikdienā regulāri pārvietojos ar divriteni, jau vairākus gadus meklēju labu virsjaku, kas atbilstu konkrētiem parametriem:

  • ūdensnecaurlaidīga;
  • «elpojoša»;
  • ar pietiekamu un parocīgu kabatu skaitu;
  • pietiekami gara, lai zem tās varētu vilkt žaketi vai džemperi un jaka to nosegtu;
  • pēc iespējas no dabiskiem materiāliem.

Divu gadu laikā, uzticoties ražotāja solījumiem preces aprakstā, iegādājos kādas trīs jakas, turklāt nebūt ne tās lētākās (pa 100 un 200 latiem). Visas – cita vairāk, cita mazāk – laida cauri lietu, bija pārāk polsterētas, plīsa rāvējslēdzēja apakšējā iestrāde. Visas stāv skapī un laukos.

Pagājušā gada novembrī, viesojoties pie meitas ģimenes Zviedrijā, cerēju kaut ko atrast un atradu arī. Nopirku zviedru uzņēmuma «Fjäll Räven», kas ražo apģērbu ceļojumiem, medībām un aktīvai atpūtai, virsjaku. Audums: 35% kokvilnas un 65% poliestera. Ūdensnecaurlaidību nodrošina speciāla bišu vaska kompozīcija, ar ko jaka apstrādājama pēc katras mazgāšanas. Beidzot esmu laimīgs – laba jaka. Ūdeni cauri nelaiž, ķermenis visu laiku jūt svaigu gaisu, bet vēju gan ne. Jaka ir pietiekami gara, tai nav oderes, bet šoziem mēteli uzvilku laikam divas dienas – kad stingrāk piesala un ar riteni nebija laba braukšana. Rāvējslēdzējs arī ērts, metāla, no abiem galiem velkams. Ērta kapuce. Varu tikai ieteikt ieskatīties mājaslapā http://www.fjallraven.com.

Sērkociņi

Tā kā reizēm padodos nelāgajam tabakas grēkam, pastāvīgi rodas vajadzība pēc uguns. Līdz šim lietoju šķiltavas, kas bieži jāpērk un tikpat bieži jāmet ārā, jo veiksmīgi uzpildīt lētās šķiltavas nav paveicies. Tagad pērku sērkociņus, kas ir gana ērti, un kastīti sadedzinu kamīnā. Jāpiebilst, ka sērkociņu kvalitāte manas jaunības laikos gan bija labāka. Ja tagad nopērkamie sērkociņi būtu labāki un nebūtu iemesla šķendēties par slapju sēru, tad tos pirktu krietni biežāk. Izmestu šķiltavu visās malās ap mums būtu mazāk. Gribētos jau.

Viss jau būtu labi, bet lasīju, ka arī sērkociņu ražotne Latvijā – Liepājas AS «Komēta» – tiekot likvidēta. Inflācijas pieaugums ir stadija transformācijas procesā, kurā valsts iznīcina visu, kas bijis līdz šim, tad pasludina, ka vainīgi ir iepriekšējie, un sāk visu no gala ar Godmani priekšgalā.

Drīz mēs kļūsim par Ķīnas ekonomisko ārzonu ar nepārvaramu atkarību no «Made in China». Turpmāk mēs vairs nelietosim sērkociņus, bet tikai trejdienu šķiltavas. Ja gadā puse Latvijas iedzīvotāju izlieto 30 šķiltavas un puse to skaita tiek izmesta kaut kur, dabā nonāks 15 miljoni šķiltavu, kas nesadalās.

Zobu pasta

Sieva nopirka Krievijā taisītu zobu pastu, kuras galvenā izej-viela ir zāļu novārījums un ciedru riekstu ekstrakts. Ļoti laba, atsvaidzinoša un dabiska garša. Palīdzot smaganām. Jā, garša atgādina savulaik Zaļajā tirgū pirkto biezo pastu «Fitestēns» no, ja nemaldos, priežu pumpuru ekstrakta. Ražotājs bija Salaspilī, laikam «Biolar». Problēmas ar kuņģi pāris nedēļu laikā bija atrisinātas. Tagad šo produktu nopirkt nevar, bet būšot. Tad, lūk, – šī skuju garša, kas palikusi atmiņā no fitestēna, manī izraisa labas sajūtas un uzticēšanos. •