Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Grāmatu apskats

 

Mācīsimies vērot upi

Vides aizsardzības klubs sadarbībā ar «Koalīciju par tīru Baltijas jūru» un ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu izdevis kompaktdisku – programmu «Upju vērošana» latviešu valodā.

Šī programma ir lielisks atraktīvs palīglīdzeklis dabas mācības un vides zinību skolotājiem, kā arī ārpusskolas nodarbību vadītājiem, lai mācītu audzēkņiem iepazīt vidi, upi un tās iemītniekus, cilvēka ietekmi uz to un iespējas, kā aizsargāt un saudzēt dabu.

Atraktīvie šās programmas zīmējumi veidoti kā ceļojums gar iedomātu upi, kas ietek Baltijas jūrā. Katrs šā ceļojuma slaids ir kā apstāšanās pie upes dažādās vietās – sākot no upes aizsākuma, neliela strautiņa zem akmens, līdz pat upes ietecei jūrā. Ceļojuma laikā var izspēlēt dažādas situācijas, piemēram, pie dambja, bebru aizsprosta, zemnieka apstrādātiem laukiem upes krastā, mežā, strauta pietekā, un mēģināt pēc apstākļiem pielāgoties katrai konkrētajai situācijai. Katrā pieturvietā jāveic divi uzdevumi, kas sastāv no diviem blokiem. Viens ir tā sauktais «Zinātniskais bloks», kura ietvaros bērni iepazīstas ar:

  • ap upi un ūdenī dzīvojošām radībiņām, zivīm, augiem;
  • ekoloģiskām ūdens atveseļošanās sistēmām; aizdambējumiem un aizsprostiem;
  • cilvēka ietekmi uz ūdens kvalitāti, lokālā piesārņojuma līmeņa noteikšanu utt.

Otrs bloks vairāk pievēršas uzdevumiem, kas piesaista bērnu uzmanību ūdens dzīvei un procesiem, asina prātu, koncentrē uzmanību (tiek zīmēti ūdens iemītnieki un augi, meklētas atšķirības attēlos, zīmēta upes un Baltijas jūras karte utt.).

Nodarbības paredz ne tikai darbu klasē, bet arī darbu brīvā dabā pie tuvējās ūdens krātuves.

Aicinām ieinteresētos skolotājus un vides izglītības koordinatorus rakstīt vai zvanīt uz Vides aizsardzības klubu, lai iegūtu «Upju vērošanas» disku, kas pieejams bez maksas.

 

Kontaktinformācija: ieva@vak.lv; mob. tālr. 26400064.

 

«Ziemeļu stāsts» («Arctic Tale»)

Dokumentāla ģimenes filma; DVD
«National Geographic Films», «Paramount Vantage»; 2007

Pazīstamās un iemīļotās filmas «Ceļojošās ciltis: Pingvīnu gājiens» veidotāji piedāvā aizraujošu stāstu, kura notikumi risinās Arktikas ledājos. Tas ir aizkustinošs un skaists stāsts par leduslāci Nanū un valzirgu Sēlu, par viņu piedzimšanu, jaunību un smago izdzīvošanas cīņu. Pasaulē, kurā viņi dzīvo, notiek radikālas pārmaiņas, ko izraisa klimata pārmaiņas uz planētas – ledāji tiešām kūst, un šo dzīvnieku dzīve ir apdraudēta. Filmā tas viss parādīts tik iespaidīgi, ka neviļus rodas jautājums: vai cilvēks un dzīvnieks patiesi ir tik atšķirīgi, ja radības kronis uzskata, ka tam piešķirtas ekskluzīvas tiesības iejaukties dabas procesos un nesaņemt par to sodu? Un kārtējo reizi pārņem sajūta, ka cilvēks krietni pārvērtē savu pārākumu. Skaistās, maiguma un rūpju pilnās attiecības, kas valda leduslāča Nanū ģimenē un valzirga Sēlas barā, brīžiem ir pat īsta apbrīna vērtas. Un tad šķiet – jā, taisnība laikam būs vecajam indiānim filmā «11. stunda» – pasaule un dzīvā daba pārdzīvos klimata pārmaiņas, piemērosies un dzīvos tālāk, tikai – bez cilvēka.

 

Sagatavoja Lelde Stumbre.

«Nekādu brīnumu. Vienkārši Ziņģīte»

Selga Amata, Inta Brikere
Izdevniecība «Trīsdesmit seši»; 2008

Inese Ziņģīte Latvijā izraisījusi revolūciju veselīga dzīvesveida jomā, un arī «Vides Vēstu» lasītāju viņa mācījusi katru dienu sākt ar rīvēšanos un ņipru rāpošanu. Tagad varam izlasīt aizraujošu Selgas Amatas pierakstītu Ineses dzīvesstāstu, kā mazs, rahītisks un biksēs čurājošs cilvēkbērns sevi izveido par cirka akrobātu, bet vēlāk – pēc mugurkaula traumas –, kad jaunā sieviete ir bezcerīgi paralizēta, tomēr izvelk sevi aiz matiem no slimības gultas, apprecas, dzemdē meitu... Šķiet, nu laimīgā dzīve nebeigsies. Taču pēc dēliņa piedzimšanas Inesi atkal pieveic paralīze. Un atkal viņa pati sevi atgriež dzīvē. Lasot šo grāmatu, gan raudāju, gan smējos. Tā ir īsts bestsellers, kas tagad jau reti kur vairs nopērkams. Ja tev palaimējas šo grāmatu ieraudzīt kādā veikalā vai aptiekā, daudz neprāto, nopērc un jau rīt sāc veselīgu dzīvi. Grāmatā ir lieliskas fotogrāfijas, pēc kurām tu sapratīsi, kā pareizi jārīvējas.

 

«Lubāna ezera mitrāja neolīta dzintars»

Ilze Loze
Latvijas vēstures institūta apgāds

Pirms gadiem 45 arheoloģe Ilze Loze pirmoreiz nokļuva Lubāna klānos un sāka pētīt senās apmetnes. Kad šo grāmatu pirmo reizi ieraudzīju veikalā, samērā vienaldzīgi pagāju garām, nodomādama, kāds gan dzin-tars var būt tik tālu no jūras. Pēc nedēļas satiku arheoloģi un sapratu, cik tas ir unikāli – izcila dzintara apstrādes darbnīca divu tūkstošu gadu garumā darbojusies jau pirms 5300-3600 gadiem! Izrādās, ka jūras iz-skalotos dzintara gabalus pa Daugavu un Aivieksti vispirms aizveda uz Lubānu, kur no tiem tapa unikāli darinājumi, ko eksportēja uz Volgas augšteci un mainīja pret kramu. Lubānas dzintara izstrādājumus Rērihs atradis kurgānos Novgorodas guberņā.

Protams, šī grāmata nav daiļliteratūra, bet visiem, kurus interesē dzintara ceļi, tā būs lielisks zinātniskās literatūras bibliotēkas papildinājums.

 

Sagatavoja Anitra Tooma.