Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
Foto: Teiksma Puriņa.
Foto: Teiksma Puriņa.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

 

Vēl pirms dažiem gadiem izdarīt videi draudzīgu izvēli, piemēram, iepērkoties, nemaz nebija tik viegli. Bioloģiski audzētus pārtikas produktus veikalos atrast bija tikpat kā neiespējami, iegādāties videi draudzīgu sadzīves ķīmiju vai kosmētiku varēja vienīgi tiešā mārketinga ķēdēs, mājokļa remontā dominēja «eiroremonts», zem kura slēpās galvenokārt mākslīgas izcelsmes nebūt ne videi draudzīgu būvmateriālu izmantošana, par ekomarķējumiem bija dzirdējuši tikai skolēni, uzņēmīgu skolotāju vadībā pētot veikalu plauktus. Ja gribēji dzīvot videi draudzīgi, vislabākā izvēle bija nedarīt neko...

Tagad aicināt uz videi draudzīgu izvēli mēs varam pilnīgi droši, jo katrā jomā plašam patērētāju lokam ir pieejamas zaļās izvēles. Varbūt ne visur un ne pie rokas esošas, bet tomēr tepat Latvijā atrodamas un pieejamas. «Vides Vēstu» lasītāji jau būs ievērojuši vairāku ekoveikalu reklāmas mūsu žurnālā, dzirdējuši par Zaļo tirdziņu, uzzinājuši par videi draudzīgu rīcību enerģijas taupīšanai, atkritumu šķirošanu un daudz ko citu. Izvēle ir un ar katru gadu kļūst lielāka. Tomēr nav viegli lauzt sevī vecos ieradumus un paražas. Nav viegli pretoties reklāmu uzburtajam sapnim par lielisku dzīvi, kas, iedziļinoties piedāvājumā, vairs nemaz nešķiet ne tik lieliska un nepavisam jau nu ne zaļa. Nav viegli, ja citi apkārt tā nedara...

Tāpēc arvien atgādināsim sev, kāpēc mēs izvēlamies tieši zaļo patēriņu kā mūsu dzīvesstila būtisku sastāvdaļu. Runa ir ne tikai par to, ka videi draudzīgu preču lietošana nekaitēs mūsu un mūsu bērnu veselībai. Šīs preces ir arī ražotas vai audzētas, pēc iespējas samazinot ietekmi uz vidi. To ķīmiskās sastāvdaļas, nonākot vidē, daudz ātrāk sadalās un to nepiesārņo. Tāpēc, balsojot ar savu maciņu par zaļajām precēm, mēs ne tikai izdarām labu sev, bet ieguldām savu naudu arī vides aizsardzībā un veicinām zaļās uzņēmējdarbības attīstību. Atcerēsimies lepoties ar savu zaļo izvēli un iesaistīt tajā savus draugus. Zaļā izvēle ir būtisks ieguldījums vides aizsardzībā.

Jau vairākos žurnāla numuros vaicājam vides aizsardzības entuziastiem: kāds ir tavs zaļākais pirkums, ko tu vari ieteikt citiem? Bet varbūt tu, lasītāj, esi atradis ko pavisam jaunu un zaļu Latvijas veikalu plauktos? Droši sūti informāciju par savu atradumu uz mūsu redakciju! Bet, ja tu strādā valsts vai pašvaldības uzņēmumā, pārliecini savu priekšnieku izmantot zaļā iepirkuma procedūru. Varbūt nākamgad tavā birojā drukās uz videi draudzīga papīra?

Lai atgādinātu tev par zaļo dzīvesveidu, mēs izdevām «Praktiskus padomus zaļai dzīvošanai» ar pašiem būtiskākajiem ieteikumiem elektroenerģijas, siltuma enerģijas, ūdens, atkritumu, zaļā patēriņa un transporta jomās. Žurnāla abonenti to saņem kā dāvanu kopā ar šo numuru. Citi to varēs iegādāties grāmatveikalos vai «Vides Vēstu» redakcijā.

 

Ģirts