Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Zaļā josta» – tīrai Latvijai!

 

Jau piecus gadus uzņēmums SIA «Zaļā josta» rūpējas par tīru Latviju un atbildīgu uzņēmējdarbību tajā, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu atkritumu šķirošanas un otrreizējās pārstrādes sistēmas izveides veicināšanā Latvijā. «Zaļā josta» organizē uzņēmumu izlietotā iepakojuma, vienreiz lietojamo trauku un piederumu, videi kaitīgo preču, elektrisko un elektronisko iekārtu apsaimniekošanu, nodrošinot uzņēmumiem 100% atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas, kā arī sniedzot pārliecību, ka to saimnieciskās darbības rezultātā radušies atkritumi tiks savākti, pārstrādāti un nonāks otrreizējā apritē. Papildus tam «Zaļā josta» organizē vides izglītības pasākumus.

Piecu darbības gadu laikā SIA «Zaļā josta» ir kļuvusi par vienu no līderēm iepakojuma apsaimniekošanas un vides izglītības jomā. Līdz ar paša uzņēmuma izaugsmi, strauji pieaudzis gan klientu, gan arī organizēto vides izglītības pasākumu skaits un mērogs. 2007. gads «Zaļajai jostai» ir bijis panākumiem īpaši bagāts, jo tika īstenoti vairāki vērienīgi pasākumi tīras Latvijas veicināšanā.

Šogad «Zaļās jostas» organizētais ikgadējais visas Latvijas skolu konkurss «Vēro! Pamani! Rīkojies!» radīja ļoti lielu atsaucību. Konkursa ietvaros tika savākts rekorddaudz izlietoto bateriju un elektrotehnikas, tādējādi parūpējoties, ka šīs kaitīgās preces nenonāks vidē. Šajā konkursā iesaistījās lielākā daļa Latvijas skolu, popularizējot zaļāku domāšanu jauniešu vidū.

Kā nākamo «Zaļās jostas» ieguldījumu atkritumu šķirošanas un otrreizējās pārstrādes popularizēšanā var minēt šā gada vasarā izveidoto interneta portālu http://www.atkritumi.lv, kas visiem interesentiem sniedz praktisku informāciju par atkritumu šķirošanas un dalītu atkritumu nodošanas iespējām Rīgā, tās tuvākajā apkārtnē un drīzumā – arī pārējā Latvijas teritorijā.

Šogad «Zaļā josta» atbalstīja divus Latvijas atkritumu apsaimniekošanas un otrreizējās pārstrādes nozarei ļoti nozīmīgus projektus. Šā gada aprīlī ar «Zaļās jostas» atbalstu tika atklāta rūpnīca «Vekover», kas, pārstrādājot makulatūru, ražo videi draudzīgu un ekoloģiski tīru produktu – ekovati. Oktobra sākumā «Zaļā josta» atbalstīja SIA «Eko osta» teritorijā izvietotās riepu pārstrādes iekārtas izveidi, kas nodrošina visu Latvijas iedzīvotāju nolietoto automašīnu riepu bezmaksas savākšanu, sasmalcināšanu un otrreizējo pārstrādi. Vairāk par šiem projektiem iespējams uzzināt SIA «Zaļā josta» un SIA «Eko osta» mājaslapā internetā.

2007. gadā «Zaļā josta» īpašu uzmanību veltīja vides izglītības pasākumiem, kā galveno mērķauditoriju izvēloties tieši skolēnus. Gada sākumā «Zaļā josta» atkārtoti izdeva mācību grāmatu vides izglītībā «Draudzēsimies», kas piemērota tieši jaunāko klašu skolēniem un jau ir ieguvusi lielu popularitāti Latvijas skolās. Papildus šai grāmatai tiek piedāvāta darba burtnīca, kas aizraujošā un viegli uztveramā veidā palīdz jaunāko klašu skolēniem apgūt atkritumu šķirošanas nozīmi, un «Rokasgrāmata vides izglītībā», kas paredzēta pedagogiem. «Zaļā josta» izveidojusi arī izglītojošu filmu «Papīra ceļš», kas uzskatāmi parāda patieso papīra pārstrādes ceļu no dalīto atkritumu konteinera līdz pat gatavam, pārstrādātam produktam. Filma ir pieejama DVD formātā, to var noskatīties arī internetā «Zaļās jostas» mājaslapā http://www.zalajosta.lv.

Patlaban «Zaļā josta» organizē projektu «Šķiro ar ezīti!», kā ietvaros vairākām Latvijas skolām tiek dāvināts dalīto atkritumu konteiners un jaunāko klašu skolēniem tiek demonstrēta ludziņa par atkritumu šķirošanas nozīmi.

Arī nākamajā gadā «Zaļā josta» plāno organizēt vairākus nozīmīgus vides izglītības pasākumus. Lielākais un nozīmīgākais noteikti būs nu jau piekto reizi izsludinātais ikgadējais skolu konkurss, uz kuru varēja pieteikties līdz šā gada 15. novembrim.

2008. gadā «Zaļā josta» aicina visus vairāk aizdomāties par vidi un sākt jaunu, daudz zaļāku dzīvi!

Saudzē vidi un izvēlies tai draudzīgāku iepakojumu! Vislabākā alternatīva polietilēna maisiņiem ir videi nekaitīgs auduma vai papīra iepakojums, kuru pēc izlietošanas ir iespējams otrreizēji pārstrādāt vai izmantot atkārtoti. Drīzumā lielveikalos būs pieejami biodegradējamo biopolimēru maisiņi, kas pēc izskata un praktiskajām īpašībām līdzinās jau ierastajiem polietilēna maisiņiem, taču ir pilnībā nekaitīgi videi, jo pēc izmešanas tie paši sadalās.

Šķiro atkritumus! Šķirojot atkritumus, tu parūpējies, ka tie tiks otrreizēji pārstrādāti un nenonāks vidē, turklāt no tiem būs iespējams izgatavot jaunas preces. Atceries, ka, pārstrādājot sašķirotos atkritumus, tiek taupīti dabas resursi un samazināts enerģijas patēriņš jaunu preču izgatavošanai.

Apsaimnieko videi kaitīgās preces, iepakojumu, vienreiz lietojamos traukus un galda piederumus un elektriskās iekārtas! Tas garantēs, ka tās tiks otrreizēji pārstrādātas un nenonāks vidē. Parādi arī citiem, ka pret vidi izturies draudzīgi un ka tev rūp tavas planētas nākotne! •

 

SIA «Zaļā josta»
Mūkusalas 41b, Rīga, LV-1003
Tālr.: 67607880, fakss: 67607885
e-pasts: info@zalajosta.lv
http://www.zalajosta.lv