Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Jūras spēku kuģis A-90 «Varonis» mācību laikā.

Mācību teorētiskās daļas norise.

Mācību vimpelis.

Jūras spēku kuģis KA-14 «Astra» mācību laikā.

Latvijas Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta pārstāvji mācību praktiskajā daļā.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Beigušās naftas savākšanas mācības «Balex Delta 2007»

Foto no Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta arhīva.

No 4. līdz 8. septembrim Tallinā, aptuveni 15 jūras jūdzes uz ziemeļrietumiem no Tallinas ostas, pie Naissāres salas, norisinājās naftas savākšanas mācības «Balex Delta 2007», ko organizēja Igaunijas Robežsardze. Mācībās piedalījās Baltijas jūras reģiona valstu naftas likvidācijas flotes kuģi no Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Polijas, Somijas, Zviedrijas un Eiropas Jūras drošības aģentūras (EMSA).

«Balex Delta» vadīto mācību mērķis bija pilnveidot palīdzības sniegšanu un starptautiska mēroga naftas likvidācijas operāciju organizēšanu. Tās tiek rīkotas ik gadu, un to organizēšanu uzņemas kāda no Baltijas jūras reģiona valstīm.

Šīs bija pirmās mācības Latvijas un Helsinku Komisijas vēsturē, kurās Latvijas kuģi A-90 «Varonis» un KA-14 «Astra» demonstrēja naftas savākšanas aprīkojuma izmantošanu praksē, un līdz ar šīm mācībām Jūras spēku kuģis «Varonis» ir pilntiesīgi iekļauts «Helcom» naftas seku likvidācijas kuģu flotē.

Starptautiskie novērotāji no ASV, Azerbaidžānas, Gruzijas un Ukrainas atzina, ka, neskatoties uz ievērojamo viļņošanos un stipro vēju, Latvijas kuģu komandas izrādīja augstu profesionālismu.

Mācību laikā uz kuģa «Varonis» NATO programmas «Partnership for Peace» ietvaros norisinājās arī starptautisks seminārs «Jūras spēku loma jūras vides aizsardzībā», kuru organizēja Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas Jūras spēku Krasta apsardzes dienests sadarbībā ar ASV Bruņoto spēku štābu Eiropā (US EUCOM).

Šādi semināri sākās 2002. gadā, kad LR Aizsardzības ministrijas un Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta speciālistiem radās doma pilnveidot Latvijas jūrnieku zināšanas jūras vides aizsardzības jomā. Divus gadus vēlāk, 2004. gadā, šajos semināros tika iesaistīti visu Baltijas valstu jūrnieki, lai dalītos pieredzē, bet gadu gaitā šī auditorija paplašināta tiktāl, ka šogad seminārā piedalījās arī pārstāvji no ASV, Azerbaidžānas, Gruzijas un Ukrainas.

Šā gada semināru ārvalstu delegācijas novērtējušas atzinīgi, nodrošinot LR Aizsardzības ministrijai pārliecību par turpmāku starptautisku semināru, kas skar jūras vides aizsardzības jomu, nepieciešamību. Arī praktiskajās mācībās Latvijas Jūras spēki varēja dalīties savās zināšanās, turklāt nu jau ņemot vērā neseno pieredzi, kas iegūta kuģa «Golden Sky» avārijas seku likvidēšanā.

Par nākamā gada semināra tematiku, tāpat kā līdz šim, lems LR Aizsardzības ministrija, un jau tagad zināms, ka nākamās naftas savākšanas mācības «Balex Delta» plānotas Lietuvā. •

 

Pārskatu par semināru un «Balex Delta 2007» mācībām
sagatavoja Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta sabiedrisko attiecību virsniece Liene Ulbina