Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Šogad Zaļais karogs plīvos arī bērnudārzā «Priedīte».
Ekoskolu žūrijas pārstāve Vaida Salceviča «Priedītes» darbnīcā.

Pie Meža mātes Tērvetes dabas parkā.

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ekoskolas gūst pieredzi un iedvesmu


Ekoskolu programma ir viens no aptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Programmas pamatā ir vienkāršas un brīvi piemērojamas vides pārvaldes sistēmas izveide skolā, šajā procesā iesaistot visu skolas dzīvi.


Šā gada augustā 50 ekoskolu pārstāvji tikās trīs dienu seminārā Jaunmoku pilī, lai smeltos jaunas zināšanas, apmainītos ar pieredzi un gūtu idejas šim mācību gadam.

Skolas galvenokārt strādā pie deviņām dažādām vides tēmām, katru gadu koncentrējoties uz vienu no tām. Seminārs šoreiz bija veltīts trīs tēmām: enerģijai, mežam un veselīgam dzīvesveidam. Šķiet, visiedvesmojošākā semināra daļa bija AS «Latvijas valsts meži» organizētās ekskursijas uz Tērvetes dabas parku.

Ekoskolu darbu skolā organizē Ekopadome, kurā liela nozīme ir arī skolēniem – sākot no ideju ģenerēšanas līdz pat lēmumu pieņemšanai. Tādējādi programma veicina skolēnu līdzdalību un skolas dzīves demokratizāciju. Neapšaubāms ieguvums ir skolēnu vides apziņas līmeņa celšanās, kas notiek kā mācību procesā, tā arī praktiski strādājot pie dažādu vides projektu īstenošanas.

Ekoskolu programma lielu uzmanību pievērš arī apkārtējās sabiedrības iesaistīšanai. Bieži vien tieši bērni ir tie, kuri pārliecina savus vecākus uzsākt atkritumu dalīšanu vai nomainīt parasto spuldzīti pret ekonomisko. Tomēr svarīgi, lai zaļā domāšana pielīp ne tikai skolēnu vecākiem, bet arī plašākai sabiedrībai. Būtiski, lai arī vietējā pašvaldība pēc iespējas vairāk atbalstītu ekoskolas zaļos pasākumus, citādi daudzas labās ieceres var palikt neīstenotas. Un tiešām – daudzas pašvaldības augsti novērtē skolu zaļās iniciatīvas, kuru rezultātā samazinās arī skolas elektroenerģijas, siltuma un ūdens patēriņš.

Jāatzīmē, ka Ekoskolu programmu, kā arī notikušo semināru un pašu skolu izstrādātos projektus būtiski atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds ar tā vadītāju vides ministru Raimondu Vējoni priekšgalā. Šogad ministrs pacēla Zaļo karogu Ogresgala pamatskolā.

Zaļais karogs ir balva tām skolām, kuras pilnībā ieviesušas šo programmu un atbilst starptautiskajiem ekoskolu kritērijiem. Šogad Latvijā jau ir 20 šādas skolas:

Aizupes pamatskola Jelgavas rajonā,
Amatas pamatskola Cēsu rajonā,
Dobeles sākumskola,
Irlavas vidusskola Tukuma rajonā,
Kolkas pamatskola Talsu rajonā,
Kurzemītes pamatskola Saldus rajonā,
Liepājas Ezerkrasta sākumskola,
Lutriņu pamatskola Saldus rajonā,
Mežaparka sākumskola Rīgā,
1. Mežvidu pamatskola Ludzas rajonā,
Ogresgala pamatskola Ogres rajonā,
Padures pamatskola Kuldīgas rajonā,
Priekuļu vidusskola Cēsu rajonā,
Rendas pamatskola Kuldīgas rajonā,
Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde «Priedīte»,
Rīgas Rīnūžu vidusskola,
Rīgas Ziepniekkalna sākumskola,
Robežnieku pamatskola Krāslavas rajonā,
Slokas pamatskola Jūrmalā,
Vestienas pamatskola Madonas rajonā.

Ja arī jūsu skola vai bērnudārzs ir videi draudzīgi noskaņots un jūs vēlētos darīt vēl vairāk zaļu darbu, droši piesakieties, vislabāk tieši tagad – mācību gada sākumā!

Vairāk informācijas: http://www.videsfonds.lv •

 

Ekoskolu programmas vadītājs Ģirts Strazdiņš
girts@vak.lv; tālr. 29266867

Ekoskolu izaugsme pasaulē

Šogad Ekoskolu programmu visā pasaulē īstenos 20 tūkstoši skolu, no kurām Zaļo karogu saņēmusi aptuveni trešā daļa.