Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 3 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ar ko cilvēki sliktāki par bitēm?


Par vāciešu praktiskumu, apdomību un taupību leģendas klīst izsenis. Tieši Vācijā radās vienas no pirmajām biodinamiskajām zemnieku saimniecībām, šeit visagrāk sāka piešķirt zaļos sertifikātus. Un zaļā dzīvesveida piekritēji izvēlas «Bio pin» produkciju, jo tās know how (zinātība) ir noskatīta no bišu saimes, kā tā sevi uztur ar unikāliem produktiem.


«Bio pin» dabīgo pārklājumu vēsture aizsākās jau 1920. gados. Tos ražo Vācijā – milzīgā koncernā ar rūpnīcām vairākās ES valstīs. «Bio pin» produktu sastāva pamatā ir bišu un augu vasks, dabīgie sveķi, kā arī augu eļļas un minerālie pigmenti. Ar ko mēs, cilvēki, esam sliktāki vai dumjāki par ideāli organizētajām bitēm? «Bio pin» produkti nesatur kaitīgos šķīdinātājus, tie veidoti uz ūdens bāzes, viegli klājas, ir ekonomiski un ar neuzkrītošu, dabīgu smaržu, turklāt tie der visām minerālajām virsmām un kokam.

Kāda ir atšķirība starp dabīgu un sintētisku

Pēc pārklājumu produktu uzklāšanas uz iekštelpā esošiem objektiem (piemēram, grīdām, sienām utt.), to sastāvā esošās vielas telpā izgaro nelielās devās, bet ļoti ilgu laiku. Tāpēc ir tik svarīgi, no kā ražotas krāsas, lakas, eļļas un vaski.

Gaistošie organiskie savienojumi (GOS) ir oglekli saturoša ķīmisku vielu grupa; tie viegli izgaro. Visizplatītākie GOS saturošie produkti ir lakbenzīns un benzīns. GOS atkarībā no to daudzuma un koncentrācijas līmeņa ilgākā laika periodā var izraisīt acu un elpvadu kairinājumus, nopietnākos gadījumos pat izraisīt onkoloģiskas saslimšanas. Tāpat pastāv neiroloģiskas problēmas – galvas reiboņi un slābanums rokās. Tradicionālie šķīdinātāju saturošie pārklājumu produkti vienā iepakojumā satur vidēji 40-80 procentus GOS.

Pat tādi apdares materiāli, kas veidoti uz ūdens bāzes (piemēram, akrila krāsa) un Latvijā patlaban tiek uzskatīti par nekaitīgiem un šķīdinātājus nesaturošiem, satur 10-40% GOS katra iepakojuma formulā. Akrilāti tiek izmantoti kā savienojošie aģenti. Tie ir sintētiski gumijoti materiāli, kas rada indīgus izgarojumus, turklāt īpaši negatīvi vērtējamas tajos ietilpstošās kancerogēnās vielas. Pēc šādu materiālu izmantošanas tie telpas gaisu piesātina ar alerģiskām vielām, turklāt tās turpina izgarot arī pēc nokrāsoto virsmu pilnīgas nožūšanas.

Arī produkti, kas satur lateksu (piemēram, lateksa krāsas), var saturēt dzīvsudrabu, kas paildzina produkta uzglabāšanas un derīguma laiku. Taču pēc pārklājuma nožūšanas tas joprojām izgaro telpās un sliktākajā gadījumā var izraisīt paātrinātu sirdsdarbību un ādas slimības. (Lateksam, ko izmanto sintētiskajās krāsās, nav nekā kopīga ar dabīgo gumijas lateksu.)

Kāpēc būtu jāizvēlas «Bio pin» apdares produkti?

  • Izskats, kvalitāte un aizsardzība. Ar «Bio pin» produktiem pārklātajām virsmām nav traucēta tvaika cirkulācija, tie ir antistatiski, atgrūž ūdeni, aizsargā virsmas pret ultravioleto starojumu, samazina netīrumu pieķeršanos, bet ar lazūrām pārklātās virsmas akcentē koka svēdru tekstūru.
  • Produkti pilnībā izgatavoti no dabīgām un cilvēka veselībai nekaitīgām izejvielām, un tas nav reklāmas māns. Galvenās produktu sastāvdaļas ir bišu vasks, karnaubvasks, lineļļa, kokeļļa, ūdens, zemes un minerālie pigmenti, linoleāts un emulgatori uz augu bāzes. Tas nozīmē, ka produkti nevar izraisīt alerģisku reakciju. Tie nekādi nekaitē cilvēka veselībai. «Bio pin» apdares produkti, pretstatā citiem Latvijā pieejamiem produktiem, pēc to uzklāšanas neizgaro GOS.
  • Tie nesatur kaitīgus šķīdinātājus. Visi apdares produkti, kas pašlaik nopērkami Latvijas veikalos, satur sintētiskas vielas un/vai kaitīgus šķīdinātājus – pat tie, kas tiek uzskatīti par nekaitīgiem, t.i., uz ūdens bāzes.

Formaldehīds

Formaldehīds nelielos daudzumos izraisa acu, deguna un rīkles kairinājumus vai iekaisumus. Astmas slimnieki ir īpaši jutīgi, šo vielu ieelpojot. Šīs vielas netīša norīšana var izraisīt akūtas sāpes, vemšanu, komu un pat nāvi. Daži testi ir pierādījuši, ka cilvēkiem, kas darba vietās bijuši pakļauti formaldehīda ieelpošanai, pēc tam konstatēta saslimšana ar deguna un rīkles vēzi.

HOS

Šo nosaukumu galvenokārt lieto, raksturojot halogēnu grupu; tie ir fluors (dzeltenīga, indīga, ļoti kodīga viela), hlors (dzeltenīgi zaļa indīga viela ar nepatīkamu un elpošanu apgrūtinošu smaku) un broms.

Aromātiskie ogļūdeņraži

Izmēģinājumi ar dzīvniekiem pierādījuši, ka šo vielu ieelpošana grūtniecēm izraisa reproduktīvās problēmas un viņu pēcnācējiem konstatēti daudzi attīstības defekti vai komplikācijas dzemdību laikā. Cilvēkiem, kuri ilgstoši saskārušies ar šīm vielām, atklāts ādas vēzis, bet tiem, kas to ieelpojuši lielos daudzumos, pat plaušu vēzis.

Svins

Svins var negatīvi ietekmēt gandrīz ikvienu cilvēka ķermeņa orgānu. Vislielākā ietekme ir uz nervu sistēmu, sevišķi bērniem. Svins var sagraut gan nieres, gan reproduktīvo sistēmu. Efekts ir vienāds, norijot vai ieelpojot svinu. Lielos daudzumos tas izraisa pirkstu un locītavu vājumu, kā arī var veicināt sklerozi. Pat ieelpojot nelielu daudzumu svina, bērniem var tikt apdraudēta prāta un ķermeņa attīstības spēja. Svina ietekme sevišķi bīstama maziem un vēl nedzimušiem bērniem. •