Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

1001 līkums pa Pededzi

Lelde Stumbre;
Aivara Zariņa foto

 

Pededze (Igaunijā – Pedetsi) – upe Aiviekstes baseinā, Aiviekstes labā pieteka; iztek no Kirikumae ezera Igaunijā 181 m v. j. l. Upes garums 159 km (Latvijā 131 km).

Latvijā Pededze ienāk pie Kalnupes un tiecas uz Lubānas ieplaku dienvidrietumu virzienā. No Austrumvidzemes augstienes Pededzē ieplūst īsas un straujas pietekas: Kalnupe, Akaviņa, Sarkanīte, Alūksne, Dambīte, Ievedne, Paparze, Guldupe, Poga, Krustalīce un Audīle. Turpretim kreisā krasta pietekas, no Malienas līdzenuma nākdamas, ir gausas, un, tā kā līdzenumā ir vairāk vietas, starp šīm pietekām ir arī dažas prāvākas, piemēram, Balupe jeb Balvupe un Sita; citas sīkas: Virgulīcis, Jurenska, Mālupe, Briede.

«Vides Vēstu» kolektīvs savu tradicionālo vasaras laivu braucienu sāka no Jaunannām, tikai miglaini nojaušot, kāda upe sagaida. Un tad sākās: viens līkums pēc otra (mēģināju skaitīt, pie 27 nojuka!), meži, pļavas, krauji krasti, saliņas, smilšainas pludmales, bebru aizsprosti, cits par citu trakāki! Ja vēlaties izjust neskartu dabu un patiešām piedzīvojumu sajūtu uz upes – Pededze ir īstā vieta!

Laivas izskatās nogurušas, vai ne? Es domāju gan – vismaz reizes trīs tās tika izkrautas tukšas, uzrautas stāvā krastā, vilktas pa zāli un atkal laistas lejā, ūdenī. Laivām tādas manipulācijas noteikti rada lielāku stresu nekā braucējiem, kas tādus šķēršļus uztver ar laiviniekiem raksturīgo jautrību. Bet Pededze mēdz būt arī mierīga un gluda kā spogulis, plata un nekaitīga. Laivošanai tādi periodi ir kā neliela atelpa, bet tie nevelkas pārāk ilgi, jo priekšā atkal redzams kaut kas draudīgs, un nu tik jādomā – braukt ar laivu pa zaru apakšu, vai arī varēs pārslīdēt pāri, būs jālec laukā un laiva jāstumj, vai arī jāķeras pie cirvja, lai izlauztu sev ceļu.

Bet viss vienmēr beidzas laimīgi – tevi ieskauj Pededzes neskartā daba, vakars ir kluss un mierpilns, bet pie ugunskura tiek aktīvi spriests, kur brauksim nākamgad: pa Ventu vai Gauju, pa Ogri vai Mūsu, bet varbūt pa ezeriem vai... pa jūru? •