Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ceļojums ar garšu uz Kurzemi

Anitra Tooma
Andra Zaļkalna foto


Mitinoties pilsētā, esmu jau samierinājusies ar to, ka no globalizācijas augļiem nevaru izvairīties un Latvijā audzētus produktus nopirkt grūti. Bet, braucot uz laukiem, gribas vismaz saglabāt ilūziju, ka Latvijā varu ne tikai elpot svaigu gaisu, pūtināt acis pie lielās jūras horizonta, bet mieloties arī ar pašmājās audzētiem un veselīgiem produktiem, kā arī aizbraukt pie zemniekiem un sapirkt lauku labumus. Tas nav viegls uzdevums – zinu. Mēs ar Andri dosimies izlūkos, un tu vari mums sekot. Galvoju, ka visur, kur esam jau pabijuši, arī tevi sagaidīs kā tuvāko radinieku. Turklāt iepirkties tieši pie zemnieka ir viszaļākais pārtikas iegādes veids. Visi šajā braucienā apciemotie zemnieki bioloģiskajā lauksaimniecībā darbojas vismaz desmit gadus, un visus šos gadus viņu saimniekošana un produkcija tiek pedantiski kontrolēta.


Laimīgs ar laimīgu vistu puncī

Dodies laukā no Rīgas pa Liepājas lielceļu. Parasti nepaiet ne stunda, kad gribas jau ieturēties. Cilvēki bez iztēles mierīgi pieripinātu pie ceļmalas krodziņa Bikstos, pasūtītu mežstrādnieka cienīgu porciju un tad dotos tālāk. Taču, ja jau nākas lavīties cauri Bikstiem ar 50 km/h, izmanto iespēju un nogriezies pa kreisi Auces virzienā – aizbrauc ciemos pie zaļās zemniecības klasiķes, Mārtiņa Rītiņa izslavētās laimīgo vistiņu saimnieces Mērijas Vilūnas uz Laukgaļiem. Pēc 4 km ceļa labajā pusē aiz tīruma ieraudzīsi māju ar zaļu jumtu, nu atliek vien nogriezties uz Laukgaļiem. Mērija tevi cienās ar pildītiem vistu šķiņķīšiem un grilētiem spārniņiem. Ja pusdienas ieilgs, vari nopērties pirtiņā, pārnakšņot un no rīta piedzīvot īsta gaiļa dziedātu serenādi, tad brokastīs mieloties ar pildītu omleti. Olu un putnu gaļas krājumus vari nopirkt uzreiz vai sarunāt, ka saimnieks Juris produktus aizved uz Rīgu.

Romantiskākais augļu dārzs Durbē

Jāņa Pakalna mājas Sproģus un augļu dārzu atrast nav grūti. Aiz Durbes sāc uzmanīties un ceļa labajā pusē mēģini saskatīt uzrakstu «Sproģi». Tad atliek vien nogriezties un pēc pārsimt metriem ieripināt Jāņa pagalmā. Pastaigājoties pa veco dārzu, vari iepazīties ar senajām augļu koku šķirnēm, bet jaunajā dārzā priecāties par sava auguma kociņiem, kas jau līkst no ražas. Es nekad nelaižu garām iespēju iegādāties augļus no Jāņa Pakalna, jo zinu, ka bioloģiskā lauksaimniecība augļkopim ir svēta lieta un viņš nelieto pat tādus ķīmiskos preparātus, ko bioloģiskajā lauksaimniecībā pieļauj ES regulas. Sproģos uzbūvēta arī moderna augļu glabātava, tādēļ pēc āboliem vari doties līdz pat aprīlim.

Zivju zupa pie neskartas jūras

Ja jau braucu uz Latvijas rietumu robežu, tad gribu satikt vientuļu jūrmalu, pelēkās kāpas un cilvēku netraucētu troļļu mežu. Tāpēc dodos uz Ziemupes Laikām, kur var ne tikai nopērties pirtī un stundām sēdēt ārā siltā kublā, bet arī piepildīt sapni par dzīvi vientulīgā namiņā pie lielās jūras. Laiku speciālais piedāvājums ir saimnieces Lienes ugunskurā gatavotā lašu zupa. Zivju kūpināšanas meistars Dzintars tev nodemonstrēs, cik lieliski garšo tikko kūpinātas no rīta zvejotās butes, bet, ja proti aiz sēkļa iemest gruntsmakšķeres āķi, vari cerēt uz dāsnu bušu lomu. Šoruden padevusies laba brūkleņu raža, tā kā Laikas atrodas Ziemupes dabas lieguma teritorijā, vari doties jaukā pastaigā ar groziņu. Noteikti paņem līdzi sēņu nazīti, jo piekrastes meži, kaut liesi, tomēr dāsni ar baravikām.

Uz Pāvilostu pēc zivīm un dzintariem

Ja agrāk zivis varējām nopirkt tikai līča ceļmalās, tad šogad Pāvilostā, Sakas upes krastā, atvērts zivju veikaliņš, kur vari nopirkt tikko zvejotas un kūpinātas jūras un Liepājas ezera zivis. Tāpēc, braucot pa Pāvilostas galveno ielu, pusceļā lūko pēc zivju veikala norādes.

Kad dodies pie jūras, apciemo pelēko kāpu un pasveicini Jūrakmeni. Ja vakar bijis spēcīgs jūras vējš, kas šodien pūš no krasta, jūras mēslu sanesās, aiz akmens ejot Jūrkalnes virzienā, vari mēģināt atrast dzintaru. Es pludmalē satiku Uldi Zingniku, kurš jau gadu desmitiem ķer dzintarus: sagaida īstos vējus un tad uzpasē, vai starp sēkļiem nepikē kaijas. Tā ir zīme, ka klāt lielie dzintari, ko jūra atnes kopā ar beigtām zivtiņām un sprungulīšiem. Tad Uldis velk garos gumijas zābakus, ņem lielo ķeseli un brien aiz sēkļiem pēc dzintariem. Ja tev nav dzintaru laimes, vari apciemot Uldi, pacilāt lielākos guvumus un nopirkt vismaz paipalas olas lieluma saules akmentiņu.

Zilās govs dzeltenais piens

Tagad dodamies apciemot stāvkrastu un zilās govs Sirmes saimnieci Annu Rudīti Jūrkalnes pagasta Zītaros. Šai mājai garām nepabrauksi, ja aiz Zaķu kroga uzmanīgi vērosi ceļa kreiso pusi. Kā ieraugi pļavā laivu ar uzrakstu «Zītari», griez iekšā. Anna iepazīstinās ar Latvijas simbolu – zilo govi –, parādīs, kā jūra katru gadu paņem vairākus desmitus metru no sauszemes, un uzcienās ar visgardāko un dzeltenāko pienu, kādu jebkad esmu dzērusi. Zītaros vari pārnakšņot gan namiņā, gan teltī un piedzīvot saulrietu stāvkrastā.

Bioloģiskie zemnieki trešajā paaudzē

Ja nebrauci Jūrkalnes virzienā, tad no Pāvilostas uz Rīgu vari doties pa klusu un gleznainu ceļu, kas tevi uzvedīs uz Liepājas lielceļa pirms Skrundas. Pirms Aizputes ceļa malā atrodas Kūdrāji, kur Jansonu ģimene jau trešajā paaudzē ar bioloģiskām un biodinamiskām metodēm kopj zemi un audzē lopus. Tik gardu cūkas gaļu kā no Kūdrājiem nekur neesmu ēdusi, jo rukšus baro ar pupiņu un graudu miltiem. Arī jēra gaļas cienītājs – draudzenes vīrs turks Nemo – atzina, ka beidzot Latvijā atradis vietu, kur var nopirkt tiešām labu gaļu. Šī ir saimniecība, kur vari iegādāties visplašāko produktu klāstu: ne tikai dažādu lopiņu gaļu, bet arī olas, piena produktus, zirņus un pupiņas, miltus un putraimus.

Dodoties ciemos, piesakies laikus!

Maltīte, putnu gaļa, olas, pirts, naktsmājas:
Dobeles rajona Bikstu pagasta Laukgaļos;
Mērija un Juris Vilūni, tālr. 3766691, 26537090

Āboli un bumbieri:
Liepājas rajona Tadaiķu pagasta Sproģos;
13. septembrī Ābolu diena
Jānis Pakalns, tālr. 26170014

Zivju zupa, žāvētas zivis, pirts, naktsmājas:
Liepājas rajona Ziemupes Laikās;
Andris Zaļkalns, tālr. 3495465, 29432314,
http://www.laikas.lv

Dzintari:
Pāvilosta, Dzintaru iela 34;
Uldis Zingniks, tālr. 3498450

Zilās govs piens, naktsmājas:
Ventspils rajona Jūrkalnes pagasta Zītaros;
Anna Rudīte, tālr. 3697190, 26846233

Gaļa, olas, piena produkti, zirņi, pupiņas, putraimi:
Liepājas rajona Aizputes pagasta Kūdrājos;
Ināra un Māris Jansoni, tālr. 26517179 •