Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Plastmasas maisiņus varēs izmest kompostā!


Beidzot tas ir noticis – Latvijā varam iegādāties plastmasas maisiņus, kas ražoti no kukurūzas un ko pēc lietošanas bez bažām var izmest pie organiskajiem atkritumiem vai kompostā – pēc gada tie būs sadalījušies, nenodarot pilnīgi nekādu kaitējumu dabai! Neticami? Tomēr fakts.


Iepērkoties veikalā, esam jau pieraduši, ka atkritumos pēc tam jāizmet vesela kaudze iepakojuma: neskaitāmi maisiņi, plēves, tetrapakas, plastmasas pudeles. Viss ir iesaiņots, safasēts, ietīts un satīts – spēj tik plēst, griezt, uzminēt viltīgo attaisīšanas knibuli. Vai daudzi no mums, veicot šīs darbības, aizdomājas, cik gadu paies līdz šie sintētiskie plastmasas iepakojumi pazudīs no mūsu Zemes? Gan tiem, kas domā, gan tiem, kas tikai sāks domāt, darām zināmu, ka tagad arī Latvijā pieejami bioloģiski tīri plastmasas izstrādājumi.

Bioplastmasa ir jaunākās paaudzes bioloģiski noārdāma plastmasa. Tās sastāvdaļas pilnībā vai gandrīz pilnībā iegūst no atjaunojamām izejvielām. Jaunākie zinātniskie un tehnoloģiskie sasniegumi liecina, ka šo plastmasu var izgatavot no dažādiem lauksaimniecības resursiem. Tādā veidā tiek saudzēti neatjaunojamie enerģijas avoti: nafta, dabasgāze un akmeņogles. Turklāt šāda plastmasa faktiski nerada problēmas saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu.

Kur praktiski var izmantot bioplastmasu? Ir piecas lielākās grupas, kurās izmanto izstrādājumus no bioplastmasas jeb zaļās plastmasas:

  • iepakojums – iepirkumu maisiņi, iepakojuma plēves, iepakojuma paliktņi dažādiem produktiem;
  • atkritumu savākšanas maisi;
  • sabiedriskā ēdināšana – vienreizējās lietošanas trauki un galda piederumi;
  • dārzkopība – dažādas plēves;
  • medicīna un higiēna.

Visi jau minētie, kā arī daudzi citi produkti tagad pieejami arī Latvijas pircējiem, ražotājiem, dārzkopjiem un citiem interesentiem. Lai arī tie ir dārgāki par parastās plastmasas izstrādājumiem, tomēr tie ir. Un svarīgi ņemt vērā to, ka, ja tiks īstenotas EK nostādnes, tad pavisam drīz bioplastmasa kļūs par mūsu ikdienu, aizstājot tradicionālo plastmasu. Tad ikvienam no mums katrs izlietotais sintētiskās plastmasas pārtikas maisiņš un pārtikas plēves gabals šķitīs pagātnes kļūda attiecībā pret dabu un sabiedrību.

Dabā sastopami vairāku veidu polimēri, kurus var saukt par biopolimēriem. Biopolimēri ir, piemēram, ogļhidrāti un olbaltumvielas. Daudzi biopolimēri jau tiek ražoti ievērojamā daudzumā, lai gan parasti tos neizmanto plastmasas izgatavošanai. Pat tad, ja tikai nelielu daļu no jau ražotajiem biopolimēriem izmantotu plastmasas izgatavošanai, būtiski mazinātos mūsu atkarība no sintētiskās plastmasas, kas saražota no naftas produktiem.

Pašlaik pasaulē zināmi un pielietojami vairāki bioplastmasas dabiskie izejmateriāli.

Celuloze – visbiežāk sastopamais ogļhidrāts; celuloze ir 40 procenti no visas organiskās dabas.

Ciete – atrodama kukurūzā, kartupeļos, kviešos, tapiokā un dažos citos augos. Ik gadu tiek saražots vairāk nekā 35 miljoni tonnu cietes, un lielu daļu no tās izmanto ci-tiem mērķiem, nevis pārtikas ražošanā, piemēram, papīra un kartona izgatavošanā, tekstilrūpniecībā un līmju ražošanā.

Kolagēns – visvairāk esošā olbaltumviela zīdītāju organismā. Želatīns ir denaturēts kolagēns, un to izmanto desu apvalku, zāļu un vitamīnu kapsulu izgatavošanai, daudzās citās rūpniecības jomās, tostarp fotoindustrijā.

Kazeīns – komerciāliem nolūkiem to iegūst galvenokārt no govs vājpiena, izmanto līmēs, saistvielās, aizsargājošos pārklājumos un citos izstrādājumos.

Sojas olbaltumvielas un zeīns (no kukurūzas) ir plaši sastopamas augu olbaltumvielas. Tās izmanto līmju izgatavošanai un kā papīra un kartona pārklājumu.

Poliesterus sintezē baktērijas, un lielā apjomā tos var komercializēt, izmantojot fermentācijas procesus. Pašlaik poliesterus izmanto biomedicīnā. Bioloģiski noārdāmos polimēros var pārveidot arī daudzus citus dabiskus materiālus.

Šīs dabiskās izejvielas ir plaši pieejamas, atjaunojamas un bioloģiski noārdāmas, un tās ir lielisks izejmateriāls bioplastmasai – videi draudzīgajai jaunākās paaudzes plastmasai. Patlaban visus jau minētos produktus – dažādus iepakojuma maisiņus, dārzkopības plēves, paliktņus – var iegādāties, zvanot pa tālruni 28338228; fakss 67471119. Vairāk par šo jauno plastmasas veidu, pielietojumu un pat izgatavošanu mājas apstākļos varat uzzināt internetā http://www.bioplastics.lv. •