Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Piešķir savam vecajam mobilajam telefonam otro mūžu

Līga Bulmeistere


Mobilā telefona pirmsākumi meklējami pēc 1940. gada. Pašlaik šis komunikācijas līdzeklis ir gandrīz ikvienam. Statistika liecina, ka Latvijā vidēji reizi divos gados katrs telefona lietotājs nomaina esošo aparātu pret jaunu. Bet ko iesākt ar veco?


17 Latvijas pilsētās SIA «Pērkons un Dēli» un AS «Tigra» veikalos novietoti īpaši apzīmēti spainīši nolietoto telefonu savākšanai.

Pašlaik mobilais tālrunis jau kļuvis gandrīz vai par pirmās nepieciešamības preci mūsdienu dinamiskajā dzīves ritmā. Tās nedaudzās reizes, kad telefons nejauši atstāts mājās, likušas apzināties šā mazā tehnikas brīnuma lielo nozīmi.

Vidēji rēķinot, viena telefona lietošanas laiks ir aptuveni divi trīs gadi. Pēc tam daļa aparātu, kas vēl ir lietošanas kārtībā, tiek pārdoti vai atdoti citiem. Bet kur paliek pārējie? Latvijas Zaļā punkta valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs prāto, ka, visticamāk, šie aparāti pēc to lietošanas beigām tiek nolikti kādā tālākā plauktā un gandrīz ikviens, ja labi pameklētu, savās mājās varētu atrast kādu vecu telefonu vai tā akumulatoru. M. Simanovičs domā, ka ir cilvēku kategorija, kas tik cieši saauguši ar savām lietām, ka pat deviņdesmito gadu sākuma, ar mūsdienu acīm skatoties, dīvaino aparātu ne par kādu cenu neatdos nevienam, jo ar to saistās zināma laika perioda vēsture. Cits atkal, daudz nedomājot, pavasara lielās tīrīšanas laikā izmet šo izbijušo komunikācijas līdzekli kopā ar pārējiem atkritumiem. Grūtības varētu piemeklēt vienīgi kādu zaļi domājošo, kurš atbilstoši visiem likumiem un saviem tikumiem vēlētos atbrīvoties no šiem tehnoloģiskajiem krāmiem videi draudzīgā veidā, jo līdz šim Latvijā šāda iespēja nepastāvēja.

Vecos telefonus iespējams nodot

Lai nodrošinātu Eiropas direktīvu noteikto prasību ievērošanu un dotu iedzīvotājiem iespēju bez maksas atbrīvoties no nevajadzīgajiem tālruņiem, Latvijas Zaļais punkts (LZP) sadarbībā ar uzņēmumu «Latvijas Mobilais Telefons» (LMT) no šā gada maija sāka nolietoto mobilo telefonu bezmaksas savākšanu 32 vietās Latvijā. Sadarbības projekta pamatā ir Eiropas Savienības Direktīva 2002/96/ EK «Par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem», kas nosaka, ka iedzīvotājiem ir jānodrošina iespēja bez maksas nodot nolietotās elektropreces. Šis nosacījums attiecas uz jebkurām ar elektrību vai baterijām darbināmām elektriskajām vai elektroniskajām precēm, kas pieder fiziskajām personām.

Projekta prezentācijas laikā ikviens, kurš nodeva veco telefonu, piedalījās loterijā, kur tika izlozēts jauns aparāts. Vai ir cerība, ka šāda iespēja pavērsies arī plašākām tautas masām? Uz to LZP valdes priekšsēdētājs atbildēja noliedzoši, uzskatot, ka vecā telefona aparāta nodošana ir katra paša sirdsapziņas jautājums, nevis veids, kā iegūt kādu materiālu labumu.

Lai telefonu nodošana būtu pieejamāka patērētājiem, projektā iesaistījušies arī mobilo telefonu tirgotāji SIA «Pērkons un Dēli» un AS «Tigra», kuru pārstāvētajos 32 veikalos 17 Latvijas pilsētās tiks izvietoti īpaši apzīmēti spainīši nolietoto telefonu savākšanai. No reģionālajiem savākšanas punktiem visus telefonaparātus nogādās uz centralizētām savākšanas vietām Rīgā un nosūtīs tālākai pārstrādei uz elektrisko un elektronisko iekārtu pārstrādes rūpnīcu «EMP Recycling» Lietuvā. Tur ar īpašām tehnoloģijām metāliskās detaļas tiks atdalītas no plastmasas un atsevišķi pārstrādātas, lai iegūtos materiālus varētu izmantot otrreizējai ražošanai.

Pašlaik nevajadzīgo telefonaparātu savākšanas vietu nav tik daudz, lai nodrošinātu iespēju visiem nodot vecos telefonus tuvu dzīvesvietai, bet LZP izsaka cerību, ka SIA «Pērkons un Dēli» un AS «Tigra» telefonu tirgotāju labajam piemēram sekos arī citi, tādēļ pakalpojums kļūs pieejams ikvienam.

Akumulators nedrīkst nonākt dabā

Lielākā daļa telefona – tā korpuss – ir no plastmasas, kas, nonākot vidē, bioloģiski nesadalās. Tāpat mobilie telefoni un to baterijas satur dažādus metālus, no kuriem daži ir potenciāli toksiski. Kadmijs, svins, niķelis, dzīvsudrabs, mangāns, litijs, cinks, arsēns, antimons, berilijs un varš ir tikai daļa no metāliem, kas atrodami mazajā aparātā. Šādam atkritumu kokteilim nonākot vidē, sekas var būt neatgriezeniskas. Piemēram, viena telefona baterijā ietilpstošais kadmija daudzums ir pietiekams, lai piesārņotu 600 000 litrus ūdens, svins, ko izmanto mikroshēmu pielodēšanai, iedarbojas uz endokrīno un centrālo nervu sistēmu un izraisa nopietnus bojājumus bērnu smadzenēs, bet berilijs ietekmē elpceļus un var izraisīt nopietnus plaušu bojājumus.

Domājot par vides saglabāšanu

Var jau domāt, ka mans vecais telefons kopējā atkritumu jūrā ir tikai viens piliens, bet soli pa solim, rīkojoties videi draudzīgi, mēs visi kopā ejam uz lielo mērķi – vides saglabāšanu. Svarīgi zināt, ka, nododot telefonu otrreizējai pārstrādei, mēs ne tikai būsim videi draudzīgi, bet nodrošināsim resursu otrreizēju izmantošanu un taupīsim izsmeļamos dabas resursus.

Saskaņā ar «Latvijas Mobilā Telefona» statistikas datiem, LMT tīklā pašlaik darbojas gandrīz 1400 dažādu modeļu tālruņu. Trīs gadu laikā ir trīskāršojies tādu telefonu skaits, kas vairs netiek izmantoti un kurus vajadzētu nodot otrreizējai pārstrādei; 2006. gadā nolietoto telefonu skaits Latvijā pārsniedza jaunu telefonu skaitu. LZP valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs minēja, ka ar šo soli – veco telefonu savākšanu un nodošanu otrreizējai pārstrādei – esam nedaudz priekšā pārējām Baltijas valstīm, tomēr statistikas dati liecina, ka arī citur pasaulē ir nepieciešams izglītojošais darbs, lai visi kādreiz iegādātie telefoni tiktu pārstrādāti.

Piemēram, Austrālijā ir apkopoti dati par to, ka tikai 4% no visiem kādreiz iegādātajiem un vairs nelietotajiem telefoniem tiek otrreiz pārstrādāti, lai gan 90% no aparāta sastāva var atkārtoti izmantot citu produktu ražošanā, savukārt Īrijā, kur telefonaparāts vidēji tiek mainīts ik pēc 18 mēnešiem, to skaits vairākas reizes pārsniedz iedzīvotāju skaitu.

Ziedošais telefons

Zinātnieki no Vārvikas Universitātes ir izgudrojuši veidu, kā pēc aparāta ekspluatācijas beigām videi draudzīgā veidā atbrīvoties no tā, sagādājot telefona lietotājam patīkamu pārsteigumu. Tieši mobilais tālrunis, sekojot tehnoloģiskajai attīstībai, visbiežāk tiek mainīts, radot nemitīgi jaunus atkritumus. Zinātnieku inovatīvās idejas pamatā ir no polimēriem izgatavots telefona apvalks, kas, nonākot augsnē, bioloģiski sadalās un pēc kāda laika pārvēršas par skaistu ziedu. Tas iespējams, speciālā atverē telefona korpusā iepriekš iestrādājot auga sēklu, kas pēc nonākšanas augsnē sāk augt un pārvēršas par krāšņu ziedu. Pirmā prototipa telefonos tikušas izmantotas saulespuķu sēklas, bet, iegūstot šim mērķim citas piemērotas sēklas, plānots piedāvāt arī plašāku izvēli.

Ja, apsverot visus par un pret, esi izlēmis, ka tev vajadzīgs jauns tālrunis, varbūt der ievērot dažus priekšnosacījumus pirms tā iegādes:

  • apjautā draugus, radus, paziņas – varbūt kādam noder tavs vecais aparāts;
  • nekad neizmet veco telefonu un tā lādētāju kopā ar citiem atkritumiem;
  • pērc jauno telefonu veikalā, kas nodrošina nolietoto savākšanu;
  • izvēlies tādu modeli, kas tev būs aktuāls ilgāku laiku. •